Kalevan Rastin Silja Kauppinen ja IF Brahen Fredric Portin nopeimmat pitkillä matkoilla FinnSpringissä Askolassa

Pitkien matkojen FinnSpring-kilpailu on juostu, ja kaikkien sarjojen tulokset löytyvät tulospalvelun sivuilta:
https://www.kokkens.fi/kilpailut/2022/finnspring/tulos.html

Naisten pääsarjan voittoon suunnisti Kalevan Rastin Silja Kauppinen ja miesten pääsarjan voitto meni IF Brahen Fredric Portinille. Onnittelut voittajille!

Maastossa oli vielä sen verran lunta, että maalintulijoiden kommenttien perusteella kaikki joutuivat tekemään lennosta uusia reitinvalintoja. Järjestäjille lumitilannettakin oudompi este tuli perjantai-iltana vastaan, kun lähes kaksimetrinen rastipisteenä ollut kivi oli siirtynyt 20 metriä.

Keravan Urheilijat ja Askolan Urheilijat kiittävät kaikkia keväisiä olosuhteita uhmanneita urheita suunnistajia!

Tervetuloa huomenna viesteihin, ja kotisohville tiedoksi, että Viestiliigan lähetys alkaa kl 10.20 Viaplaylla.

Harvinaisempi tilanne pitkillä matkoilla – kolmossijan jakoivat Emil Jansson (Brahe) ja Kasperi Hämäläinen (KuoSu) samalla ajalla 1:24:07. 12,2 kilometrin nopein oli Daniil Fomin (TuS) 1:16:55 ja toiseksi nopein Riku Gröhn (TP) 1:21:52.

Eliittisarjojen top 3:

M21E 16,0 km: 1) Fredric Portin IF Brahe 1.41.04, 2) Einari Heinaro Helsingin Suunnistajat 1.42.47, 3) Kenny Kivikas Koovee EST 1.44.05,

W21E 11,8 km: 1) Silja Kauppinen Kalevan Rasti 1.30.12, 2) Tereza Janosikova Suunta Jyväskylä CZE 1.31.09, 3) Miia Niittynen Kalevan Rasti 1.34.13

H20E 12,2 km: 1) Daniil Fomin Turun Suunnistajat RUS 1.16.55, 2) Riku Gröhn Tampereen Pyrintö 1.21.52, 3) Emil Jansson IF Brahe 1.24.07, 3) Kasperi Hämäläinen Kuopion Suunnistajat 1.24.07

D20E 9,1 km: 1) Jenny Ojala Rastikarhut 1.11.53, 2) Pihla Häkkinen Tampereen Pyrintö 1.16.34, 3) Kaarina Nurminen Tampereen Pyrintö 1.23.23

H18E 12,2 km: 1) Miska Kuusikko SK Pohjantähti 1.27.51, 2) Vinski Malinen Navi 1.32.18, 3) Tatu Aaltonen Lynx 1.34.26

D18E 9,1 km: 1) Heta Virkajärvi Jämsän Retki-Veikot 1.18.12, 2) Silva Kemppi Espoon Suunta 1.22.18, 3) Veera Turakainen Lynx 1.23.09

H16E 8,4 km: 1) Aapo Virkajärvi Jämsän Retki-Veikot 57.57, 2) Rasmus Töyrylä Kymin Suunnistajat 1.01.32, 3) Kasper Bergström IF Brahe 1.01.56

D16E 6,7 km: 1) Saana Kajander OK Trian 57.34, 2) Saana Viskari Lynx 1.02.44, 3) Annika Rantanen Koovee 1.03.19

Jätä kommentti